Monday, January 13, 2020

مرگ 6 تن در اثر سرمای شدید در ادرسکن

نیوز ویم - هرات:
سرمای شدید جان 6 تن را در ولسوالی ادرسکن هرات گرفته است.
همچنان در پی ریزش برف سنگین خسارات زیادی نیز به مردم وارد شده است.
جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات میگوید که تن از باشنده گان ولسوالی ادرسکن در پی برف باری و سرمای شدید، جان های خود را ازدست داده اند 
منبع افزود که این افراد بین سنین 18 تا 50 سال سن داشته و از باشنده گان روستاهای کروچه، پوردار، خرچان، ده سبز و خشک آب می باشند.
یک زن  35 ساله نیز از حمله جان باخته ها است و  همچنان یک پیر زن دچار یخ زده گی شده است. 
گزارش هایی منابع مسئول می رساند که صدها راس مواشی نیز در ولسوالی های شمالی، شرقی و غربی ولایت هرات تلف شده اند.
هنوز آمار تلفات انسانی و خسارات مالی سایر ولسوالی ها جمع اوری نشده است و در عین حال تا کنون هیچ نوع کمکی به مردمان آسیب دیده در این ساحات نیز مواصلت نکرده است.

بازداشت 14 تن در پیوند به جرایم مختلف درهرات

نیوز ویم - هرات:
پولیس هرات در جریان چند روز اخیر 14 تن را به ظن ارتکاب جرایم مختلف از نقاط مختلف شهر باز اشت کرده است.
عبدالاحد ولی زاده سخنگوی پولیس میگوید اتهام وارد شده بر این افراد شامل قاضای قتل، سرقت مسلحانه، حمل سلاح غیر قانونی، خشونت و اخاذی می باشد.
از نزد این افراد 2 میل سلاح تفنگچه کمری، یک عراده موتر تیز رفتار و یک عراده موترسایکل مسروقه بدست پولیس افتاده است.
این درحالیست که از چهار روز به اینسو عملیات انتظام شهری و مبارزه با جرایم در شهر هرات، از سوی شورای نظامی این ولایت راه اندازی شده است.

نجات بیش از 200 مرد و زن معتاد از یخ زدگی در هرات

نیوز ویم- هرات:
سرد شدن هوا بخصوص ریزش برف و باران زیاد ، همه ساله از افراد معتاد خیابانی قربانی میگیرد؛ اما امسال در ولایت هرات بمنظور پیشگیری از مرگ و میر این افراد، کمپاین های جمع آوری معتادین خیابانی در سطح شهر هرات راه اندازی شد.
با آغاز ریزش برف شدید در ولایت هرات، ریاست صحت عامه، پولیس مبارزه با مواد مخدر و جمعی از نهاد های ترک اعتیاد براین شدند تا برای نجات آن عده از معتادین بی سرپناه که در معرض خطر جدی سرمازده گی قرار دارند، کمپاینی را راه اندازی کنند.
عبدالاحد ولی زاده سخنگوی فرماندهی پولیس هرات میگوید که در این کمپاین که با همکاری پولیس و نهاد های ترک اعتیاد صورت گرفت دست کم 140 فرد معتاد جمع آوری به مراکز ترک اعتیاد و ساحات گرم منتقل شدند.
در میان این افراد،  10 خانم معتاد همراه با اطفال شان نیز حضور دارند.
همچنان داکتر زمری حصین مسوول برنامه ملی کاهش تقاضای مواد مخدر ریاست صحت عامه هرات میگوید که این اداره تا فعلا 62 تن شامل 10 زن و 52 مرد  معتاد را از نقاط مختلف شهر هرات که در معرض خطر یخ زدگی قرار داشتند، جمع آوری و در بیمارستان 110 بستر معتادین تحت مداوا قرار داده است.
هرچند در سالهای قبل یک تعداد از این معتادان به دلیل سردی هوا و یخ زدگی جان خود را از دست داده اند، اما تا فعلا از مرگ ومیر ناشی از یخ زدگی افراد معتاد در دو روز اخیر که سردی هوا نیز به 12 - 14 درجه زیر صفر رسیده ، آماری به نشر نرسیده است.