Tuesday, January 7, 2020

بازداشت معاون عملیاتی طالبان هرات در مرز ایران

نیوز ویم- نیمروز:
معاون عملیاتی گروه طالبان هرات؛ هنگام عزیمت از ایران بازداشت شد.
پولیس مبارزه با تروریزم قوماندانی امنیه نیمروز گفته است که ملا نصر الله آخوند معاون عملیاتی گروه طالبان برای ولایت هرات است وز مانیکه از کشور ایران از طریق پل ابریشم وآرد ولایت نیمروز شده بود، بازداشت شد.
اطلاعات میرساند که این عضو ارشد طالبان، در ولسوالی شیندند هرات پایگاه داشته و علیه دولت فعالیت های تخریبی را سازماندهی میکرده است.
 @NewsVim

شمارش معکوس برای آغاز یک کارزار سخت قوای امنیتی در شهر هرات

نیوز ویم - هرات:
پنجشنبه پیش رو، آغاز کارزار سخت قوای امنیتی در شهر هرات خواهد بود.
قرار است روز پنجشنبه همین هفته (یک روز بعد) نخستین گام عملی سازی طرح شورای نظامی هرات در این شهر آغاز شود.
اخیرا شورای نظامی هرات تصمیم گرفته است تا مانع تردد وسایط بدون اسناد، خلع سلاح افراد غیرمسوول و مبارزه با هرگونه بی نظمی در سطح شهر شود.
امروز " سه شنبه "عبدالقیوم رحیمی والی و رئیس شورای نظامی هرات در دیدار با مسئولان قطعات خاص پولیس و ترافیک، خواهان افزایش هماهنگی، سرعت عمل، دقت و جدیت نیروهای امنیتی، دفاعی و اطلاعاتی برای تحقق این طرح شد.
 تدابیر شورای نظامی در برگیرندهٔ جلوگیری از رفت و آمد وسایط بدون اسناد، وضع محدودیت بر رفت و آمد وسایط بدون سند در جادهٔ مرکزی شهر هرات، توظیف نیروهای امنیتی برای بررسی وسایط هنگام ورود به شهر هرات، جلوگیری از حمل سلاح غیرقانونی و اقدامات جدی برای احیای نظم شهری می‌باشد.

ادامه گزارش: ⇓⇓⇓

انتقال 31 جسد ناشناس به شفاخانه حوزوی هرات

نیوز ویم - هرات:
طی 45 روز گذشته دست کم 31 جسد نا شناخته شده به بیمارستان حوزوی هرات منتقل شده است.
ریاست صحت عامه هرات میگوید که این اجساد، از اول ماه قوس الی امروز ( 17 جدی) با علائم اعتیاد به مواد مخدر به شفاخانه حوزوی هرات منتقل شده اند.
داکتر عبدالحکیم تمنا رئیس صحت عامه هرات میگوید که اکثر این اجساد مربوط جوانان شامل یک خانم و بقیه مردها میباشند.
به باور آقای تمنا؛ اعتیاد مزمن، سوتغذیه، سردی هوا باعث کاهش مقاومت و دفاع بدن افراد معتاد شده و در صورت ابتلا به امراضی که فرد عادی از آن شفایاب میشود این افراد تلف میشوند. 
همچنان عدم دسترسی به خدمات درمانی موثر به دلیل شیوه زندگی منزوی و به دور از اجتماع شان نیز یک عامل مرگ زود هنگام افراد معتاد شمرده میشود.
رئیس صحت عامه میگوید که معضل اعتیاد و عوارض صحی و اجتماعی آن همیشه باعث نگرانی صحت عامه بوده است.
هرچند جمع آوری و نگهداری معتادان، جز وظایف صحت عامه نیست، اما این اداره تصمیم دارد به دلیل سردی هوا و آسیب پذیری شدید زنان معتاد، فردا یک تعداد ازین خانم ها را جمع آوری و در یک مرکز درمانی خویش اسکان دهد.