خط آهن خواف - هرات افتتاح شد

نیوز ویم - هرات: خط آهن هرات-خواف امروز طی مراسم با شکوه با اشتراک مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی افغانستان و ایران توسط روسای جمهور دو کشور از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح و بهره‌‌برداری رسید.

با افتتاح خط آهن خواف - هرات؛  هزینه انتقال کالا تا ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت و همچنان این خط در ابتداء توان انتقال شش ملیون تُن بار و یک ملیون مسافر را در هر سال دارا می‌باشد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور تکمیل شدن این پروژه تاریخی و حیاتی را نشانه بارز اراده ملی هر دو کشور و محصول زحمات و جان‌فشانی‌های شبانه روزی مسئولین این پروژه مهم دانست‌.

خط آهن خواف هرات به طول ۲۲۵ کیلومتر شامل چهار قطعه است که قطعات۳ و ۴ این پروژه در خاک افغانستان موقعیت دارد.

قطعه ۳ این خط به طول ۶۲ کیلومتر از مرز شمتیغ تا ایستگاه روزنک ادامه یافته است.

قطعه چهارم آن از ایستگاه روزنک تا شهر هرات به طول ۸۷ کیلومتر می‌باشد که ساخت فاز اول آن به طول ۴۳ کیلومتر به هزینه ۵۵ ملیون دالر آمریکایی  امروز آغاز گردید.

یما سیاوش رئیس عمومی اداره خط آهن افغانستان میگوید که افتتاح این خط سیستم حمل و نقل را آسان‌تر، سریع‌تر و ارزانتر می‌سازد.

آقای سیاوش افزود که این خط در سال نخست، ظرفیت انتقال یک ملیون تُن بار و انتقال روزانه بیشتر از ۸۰۰ مسافر را دارد و بصورت مجموعی سالانه شش ملیون تُن بار و یک ملیون مسافر از این طریق حمل و نقل میگردد.

مقامهای افغان میگویند که کار روی فاز دوم این خط در داخل هرات در سال آینده آغاز خواهد شد.

احمد سعید عظیمیان معاون اتاق تجارت و صنایع هرات افتتاح خط آهن هرات-خواف را گام ارزشمند و مهم در راستای توسعه اقتصاد کشور دانسته و می‌گوید با افتتاح این راه تا ۳۰ درصد صادرات از این طریق صورت خواهد گرفت.‍

به گفته او حجم صادرات و واردات کالا در سال گذشته یک ملیارد دالر آمریکایی بوده که ۸۵درصد آن از طریق ترانسپورت زمینی صورت گرفته است.

این در حالی است که اولین محموله صادراتی کالای افغانستان به وزن ۵۷۰ تُن و ارزش بیشتر از یک‌ملیون دالر شامل مواد زراعتی در ۱۲واگن از طریق این خط به ترکیه صادر گردید.

Related Post

Previous
Next Post »

صفحه رسمی فسیبوک نیوز ویم

https://www.facebook.com/newsvim