کرونا تهدید جدی برای مردم افغانستان

نیوز ویم- کرونا:
هرچند تا فعلا غیر از هرات، در هیچ ولایت دیگر افغانستان مورد مثبت ویروس کرونا ثابت نشده است، اما بدلیل پنهان ماندن چندین روزه ویروس در بدن، نگرانی از شیوع آنی این ویروس وجود دارد.
از میان بیش از 60 واقعه مشکوک که به بیمارستان حوزوی هرات مراجعه شده، تا فعلا فقط یک واقعه مثبت از سوی وزارت صحت کشور تائید شده است.
همچنان تا فعلا نتایج افراد مشکوک در دیگر ولایات کشور نیز منفی اعلام شده است.
به گفته مسوولان صحی، ویروس کرونا میتواند بین یک الی سه هفته در بدن فرد بصورت غیر فعال پنهان بماند، و سپس فعال گردد.
از ثبت نخستین مورد مرض کرونا در ولایت هرات افغانستان، حدود دو هفته میگذرد. اما از سویی احتمال شیوع آنی این ویروس در میان جمع کثیری از مردم، بخصوص انهایی که بتازگی از ایران برگشته اند ، نگرانی مسوولان صحی در ولایت هرات را افزایش داده است.

در حالیکه بیماری کرونا در ایران در حال تبدیل شدن به یک فاجعه است، اما مرز های افغانستان در ولایات هرات، فراه و نیمروز با کشور ایران باز است و روزانه هزاران تن از مهاجرین به کشور بر میگردند. 
از جانب دیگر، مردم نیز از اینکه تا فعلا غیر از یک واقعه، دیگر مورد مثبت این ویروس را در هرات و دیگر ولایات نشنیده اند، تا حدی نسبت به صحت خود و دیگران بی احتیاطی میکنند.
حضور در تجمعات بدون ماسک، عدم رعایت بهداشت فردی و جمعی، نگاه مشکوک به شیوع این ویروس از مهمترین عملگرد نادرست برخی افراد است.
حال که حدود دو هفته از شیوع ویروس کرونا در افغانستان میگذرد، ترس و بیم نسبت به ختم مدت اخفای ویروس زیاد شده و ممکن در روزهای آینده بصورت ناگهانی علایم این ویروس در بدن خیلی ها ظاهر گردد.
بناء؛ پایگاه خبری نیوز ویم از مردم عزیز خواهشمند است که طبق روز های نخست، بهداشت فردی و جمعی را مراعات نموده، به توصیه های مسوولان صحت عامه توجه جدی نموده و موضوع ویروس کرونا در سطج جهان را یک امر مهم و جدی بدانند.
T.me/newsvim

Related Post

Previous
Next Post »

صفحه رسمی فسیبوک نیوز ویم

https://www.facebook.com/newsvim