فاجعه در راه است / واقعات مثبت کرونا در افغانستان به 7 رسید

نیوز ویم - افغانستان:
آمار مبتلایان به ویروس کرونا ( بیماری کوید19) در افغانستان به 7 تن رسید.
5 تن از این افراد که نتایج شان از سوی وزارت صحت عامه کشور مثبت اعلام شده است در شفاخانه حوزوی ولایت هرات و 2 تن دیگر در ولایت سمنگان تحت قرنطینه قرار دارند.

این روز هاکه ویروس کرونا در ایران به یک وحشت عمومی تبدیل شده است، روند بازگشت مهاجرین از این کشور نیز تشدید یافته و روزانه بالغ بر یک هزار مهاجر افغان ، تنها از مرز اسلام قلعه هرات به کشور بر میگردند.

♦️ شمار زیادی از این مهاجران مربوط ولایات دیگر کشور اند که از طریق مرز اسلام قلعه هرات وارد کشور شده و سپس به ولایات خود میروند.
♦️ شاید هزاران تن دیگر از طریق مرز های فراه و نیمروز و شمار زیادی نیز از راه های قاچاقی وارد کشور شوند.
♦️ در میان این افراد؛ تعدادی هم مبتلا به ویروس کرونا اند که به دلیل (دوره اخفای بیماری) بدون هیچ علامتی ویروس را به هرات و دیگر ولایات منتقل میکنند.
♦️ مرز های افغانستان با ایران همچنان باز است و این امر سبب افزایش نگرانی مسوولان صحت عامه از احتمال یک بحران جدی صحی در کشور شده است.
👈 از همه مهمتر اینکه مردم ما کمتر توجهی به شیوع کرونا نداشته و اکثرا با اعتقادات دینی که دارند، تن به خواست خدا در داده اند.
♦️ روزانه صد ها دارنده ویزای کثیر از شهر هرات به مرز اسلام قلعه و حتا شهر مشهد ایران رفت و آمد میکنند و هیچ توجهی به توصیه های مسوولان صحی ندارند.
👈 خیلی از مردم به این باورند که با پوشیدن ماسک و دستکس از شر ویروس کرونا در امان خواهند بود، در حالیکه ویروس کرونا روی لباس، دستکش و دیگر وسایل شان میتواند خیلی ساده وارد خانه های شان شود.
♦️ بی برنامه گی دولت در مسدود ساختن مرز های ایران و یا هم دریافت راه حل اساسی برای این معضل از یک سو؛ و از سوی دیگر بی پروائی مردم میتواند خیلی زود هرات و دیگر ولایات کشور را با وضعیت اسف بار ایران و ایتالیا و چین مواجه سازد.
تا امروز چهارشنبه 11 مارچ 2020 حد اقل 7 واقعه مثبت ویروس کرونا در کشور ما به ثبت رسیده است که از این میان 5 واقعه در هرات و 2 واقعه در سمنگان بوده است. همه این افراد از جمله کسانی اند که بتازگی از کشور ایران بازگشته اند. همچنان دور از تصور نیست که تعداد زیادی از واقعات مثبت شاید هنوز به شفاخانه ها مراجعه نکرده باشند.
آمار افراد مشکوک به کرونا نیز در چند ولایت کشور حدود 200 تن گزارش شده است که شماری منفی و شماری نیز هنوز تحت بررسی مرکز تشخیص در کابل قرار دارد.
♦️ مسوولان صحی توصیه میکنند که تا حد امکان در خانه بمانیم، روزانه باید دست ها را حد اقل 20 بار با آب و صابون شستشو داده، با کسی دست ندهیم، رو بوسی نکنیم، تا حد امکان سفر نکنیم ( بخصوص به کشور ایران ) و در محلات مزدحم ماسک بزنیم.

Related Post

Previous
Next Post »

صفحه رسمی فسیبوک نیوز ویم

https://www.facebook.com/newsvim