سریال بی پایان قتل و ترور ها در هرات

نیوز ویم - هرات:
سریال ترور، قتل و دزدی های مسلحانه از دیرزمانیست که در ولایت هرات به یک امر معمول تبدیل شده و عمدتا اکثر روزها در سرویس های خبری رسانه های هرات از وقوع رویدادهایی از این قبیل شنیده میشود.
حالا دیگر گوش مردم نیز از شنیدن اینگونه اخبار پُر شده و مردم خیلی عادی از کنار این گونه رویداد ها میگذرند.
در خیلی از موارد مردم فقط با تجمع در اطراف فرد کشته و یا زخمی شده به تماشای صحنه می ایستند و هیچ عکس العملی از خود نشان نمیدهند.
بعضی هم خیلی ساده از کنار این رویداد ها میگذرند و بی خیال از این که در شهر شان چه میگذرد.
شب گذشته افراد مسلح یک تن از تجار ملی را در شهر هرات تیرباران کردند.
حاجی رحمت الله شریفی یک تن از تاجران ولایت فراه بود که در جاده شاه اعلم طاهری شهرهرات هدف شلیک افراد مسلح قرار گرفت.
روزقبل آن از کشته شدن یک جوان که راننده تاکسی بود، توسط افرادی که بانام مسافر اورا به ولسوالی کروخ هرات برده بودند گزارش شد.
یک روز قبل از آن نیز یک جوان در منطقه کازرگاه شهر هرات به قتل رسید.
به همین ترتیب دیده میشود ، به هر پیمانه ای که نیروهای امنیتی برای محار این رویداد ها تلاش میکنند، به همان پیمانه واقعات قتل و ترور و سرقت ها نیز ادامه پیدا کرده است.
ادامه ... 👇👇👇

عملکرد مسوولین:
تقریبا همه  روزه دفتر سخنگوی پولیس هرات، خبر بازداشت افراد مسلح غیر مسئول، دزدان مسلح و افراد مظنون به قتل را با رسانه ها شریک میسازد.
بنابر اظهارات دفتر سخنگوی پولیس هرات ، در میان افرادی که از سوی نیروهای امنیتی دستگیر میشوند، خیلی ها از مجرمین متکرر میباشند. (کسانی که از سوی محکمه به مجازات و حبس محکوم شده اند، ولی دیر یا زود از زندان آزاد شده و دوباره به سرقت و ترور دست میزنند). 
جنرال امین الله امرخیل فرمانده پولیس هرات که خودرا فرد قاطع برای مبارزه با دهشت افگنی در شهر هرات میداند، بارها از مردم هرات خواسته است تا در شناسائی و بازداشت چهره های پنهان و حامیان دزدان مسلح و ادم کش ها با وی همکاری کنند.
آقای امرخیل حتا به نیروهای پولیس دستور شلیک بردزدان مسلح و افرادی که امنیت را اخلال میکنند را صادر کرده است.
همچنان عبدالقیوم رحیمی والی و رئیس شورای نظامی این ولایت نیز همواره بر مبارزه با هرگونه ناامنی، سرقت و ترور تاکید داشته و بارها  روی برخورد قانونی با مجرمین سخن رانده است.

 سوال اینجاست که چگونه این همه دزد و ادم کش در شهر هرات آزادانه زندگی میکنند و دست به انواع جرایم میزنند؟

البته باید خاطر نشان کرد که واقعات اختطاف در شهر هرات نسبت به چند سال قبل کاهش داشته است و مردم ضمن رضایت از این ناحیه ؛ آنرا از دست آورد های نیروهای امنیت ملی عنوان میکنند.

 اما با این همه هنوز هم وضعیت در هرات تعریف چندانی ندارد.

بر علاوه اینکه  برخی از واقعات قتل و ترور ها جنبه شخصی و فامیلی داشته اند؛ اما کشتن یک متنفذ، حمله به سرمایه داران و یاهم قتل یک جوان بخاطر یک عدد گوشی مبایل یا یک عراده موتورسایکل و یاهم مبلغی پول را نباید نادیده گرفت. (واقعاتی که اکثرا در هرات اتفاق افتاده است).

 شماری از شهروندان میگویند که دزدان مسلح در روز روشن و پیش چشم مردم وسایط یا گوشی مبایل افراد را با زور سلاح سرقت میکنند، اما کسی نمیتواند مانع آن شود. زیرا کشته یا زخمی خواهند شد..

وضعیت در مسیر راه ولسوالی ها نیز خوب نیست.
مالکین وسایط بخصوص موتورسایکل ها میگویند که گاهی حتا در نزدیکی پسته های امنیتی واقع در مسیر ولسوالی ها نیز وسایط شان از سوی دزدان مسلح به سرقت برده میشود واگر مقاومت کنند کشته خواهند شد.

ضمن این که بیکاری به اوج خود رسیده و فقر در جامعه بیداد میکند؛ اما:

این شک بمیان میاید که پشت این همه ناهنجاری درشهر هرات دست های پنهانی وجود دارد که از ان نفع میبرند؛ و گرنه مهار این نابسمانی ها با تطبیق قانون بر مجرمین و برخورد های جدی با متخلفین از سوی نهاد های مجری قنون، کار دشواری نیست.
@NewsVim

Related Post

Previous
Next Post »

صفحه رسمی فسیبوک نیوز ویم

https://www.facebook.com/newsvim