ازدحام ترافیکی؛ معضل جدی برای شهر هرات

نیوز ویم - هرات:
شهر هرات این روزها نسبت به گذشته ازدحام بیشتری دارد و بی نظمی های سطح شهر هر شهروند را آزار میدهد.
پولیس ترافیک میگوید که بیش از 300 هزار وسایط نقلیه دراین شهر گشت وگذار دارند، و درکنار آن هزاران موتر بدون اسناد و فرمان راسته نیز نظم شهری را برهم زده است.
شهری با جاده های کوچک و چهار راه های مملو از موتر، ورود بی رویه موترهای بدون سند و سه چرخه ها بر ازدحام ترافیکی و بی نظمی های شهری افزوده است.
شهروندان هرات از این ازدحام شدیدا انتقاد کرده میگویند که مسوولان مربوطه کارهای شان را به درستی انجام نمیدهند، آنها به این باور اند که ازدحام ترافیکی وبی نظمی های شهری هر روز بیشترشده میرود، اما مسوولان مربوطه هیچ برنامه ای برای حل این معضل ندارند.
حامد رجبزاده که هروز شاهد این بی نظمی های شهری است میگوید" ما از عملکرد ترافیک هیچ راضی نیستیم، پوليس ترافيك در بيشتر مواقع و بطور متداوم در چهار راهي ها حضور ندارد و اگر حضور دارند نميتوانند به طور درست وسايط را كنترول كنند چون به طور آكادميك آموزش نديده اند."
ادامه گزارش:⇩⇩⇩

سمیه حبیبیان یکی دیگر از شهروندان هرات به این باور است که ورود بی رویه موترهای ویشی یا فرمان راسته عامل اصلی بی نظمی شهری است. او میگوید این بی توجهی حکومت را نشان میدهد که نمیتواند مانع ورود موترهای بدون اسناد به داخل کشور شود.
حمید احمدی یکتن از رانندگان داخل شهر میگوید" دلیل اصلی ازدحام ترافیکی و بی نظمی های درون شهری ناشی از عدم توجه پولیس ترافیک، اداره شهرداری و عدم آگاهی مردم از قوانین رانندگی است." او به این باور است رفع این معضل بدون همکاری مردم امکان پذیر نیست.
با این حال پولیس ترافیک هرات میگوید در حال حاضر حدود 350 هزار وسیله نقلیه در اداره ترافیک این ولایت ثبت است که در کنار این وسایط، هزاران وسیله نقلیه بدون اسناد در سطح شهر گشت وگذار دارند.
غلام سخی حسینی مدیر ترافیک هرات تاکید میکند که ازدیاد نفوس و ورود بی رویه موترهای بدون اسناد در داخل شهر هرات باعث بی نظمی ترافیکی شده است.
آقای حسینی گفت« کنترل این وضعیت تنها با پولیس ترافیک امکان پذیر نیست، بلکه دیگر ادارات دولتی و به ویژه مردم باید در قسمت نظم ترافیکی و رعایت قانون با ما همکار باشند، در غیر این صورت میتوانم بگویم که کنترل این وضعیت تنها با پولیس ترافیک مشکل است.»
از سوی دیگر برخی نماینده های مردم در شورای ولایتی نیز از بی نظمی ها و ازدحام ترافیکی درسطح شهر هرات به شدت انتقاد کرده میگویند عدم توجه مسوولان مربوطه و گشت وگذار موترهای بدون اسناد درداخل شهر باعث شده است که هر روز نظم ترافیکی بدترشده برود.
عبدالرحیم صالحی عضو شورای ولایتی هرات گفت« درحال حاضر حدود 80 هزار موتر ویشی یا فرمان راسته در داخل شهر گشت وگذار دارند که عامل اصلی این بی نظمی شمرده میشود، متاسفانه که مسوولان مربوطه نیز به خاطر حل این معضل تا حالا هیچ کاری نکرده اند.»
ورود بی رویه این موترها از طریق دروازه میرداوود به شهر هرات سبب شده است تا نظم ترافیکی در این شهر بهم بخورد.
خیلی ازرانندگان این موترها حتا ابتدائی ترین قواعد ترافیکی را نمی دانند و به دلیل ارزان بودن قیمت این موترها ، خریداری نموده و در سطح شهر رانندگی میکنند.
این وسایط که هیچ مدرک قانونی ندارند، همچنان سبب بلند رفتن حادثات ترافیکی در شهر میشوند.
با این همه مسوولان اداره ترافیک هرات میگویند با وجود اینکه میزان نفوس هرات نسبت به سالهای گذشته بیشترشده است و آمار موترهای که روزانه در داخل شهر گشت وگذار دارند نیز هر روز بیشتر شده میرود، اما کمبود تشکیل اداره ترافیک و پولیس ترافیک در درون شهر باعث شده است که آنها نتوانند به گونه جدی این وضعیت را کنترل کنند.
در حال حاضر تنها 70 تن از نیروهای پولیس ترافیک در سطح شهر مصروف کنترل و نظم دادن به وضعیت نا بسامان شهر هرات هستند، اما این تعداد در مقایسه با حجم بالای نفوس این ولایت بسنده نیست.

گزارش : پریسا رحمانی
ادیت: نیوز ویم

Related Post

Previous
Next Post »

صفحه رسمی فسیبوک نیوز ویم

https://www.facebook.com/newsvim