تجارت سیاه در هرات/ روزانه حدود 11 ملیون افغانی مواد مخدر بالای معتادان بفروش میرسد

نیوز ویم - هرات: 
هرات یکی از بزرگترین ولایات در غرب کشور است که بیشترین آمار معتادین مواد مخدر را دارا می باشد.
در این شهر ساقی خانه هایی وجود دارد که روزانه ده ها کیلوگرام مواد مخدر را بسته بندی و به دسترس هزاران معتاد قرار میدهند.
براساس آمار های ابتدائی که قبلا از سوی ریاست مبارزه با مواد مخدر هرات ارائه شده بود؛ در حال حاضر شمار معتادین مواد مخدردر این ولایت بالغ بر هفتاد هزار (70000) نفر شامل مردان، زنان و اطفال تخمین میشود.
وقتی به بلوار های وسط جاده های مرکزی شهر و حومه آن مینگرید، افراد معتاد را خواهید دید که بصورت فردی و گروهی زیر پتو ها خمیده و مصروف دود کردن مواد مخدر اند.
در بسیاری از جاده های شهر هرات و در کنار اکثر ذباله دانی ها، افرادی با کمرهای خمیده، سروصورت سیاه و ژولیده را خواهید دید، که در جستجوی چیزی اند.
شب ها وقتی از مسیر جاده ی منارها، ترمینال، تانک مولوی، درب خوش، درب قندهار، درب عراق و از همه مهمتر دروسط بلوار چوک فرهنگ ( سینما) الی درب شفاخانه حوزوی هرات گذر کنیم،  بیاد زامبیا و آدم خوار هایی که در فیلم های هالیوود نمایش داده میشود، می افتید.
ادامه گزارش : 👇👇👇

اکثر پیاده رو ها و حتا کانالهای فاضلاب داخل شهر دراین مسیرها، به پاتوق معتادین تبدلیل شده است.
روند روی آوردن جوانان به مواد مخدر طی یک و نیم دهه اخیر سیر صعودی داشته و تعداد معتادین از صد ها  به هزاران نفر صعود کرده است.
شهروندان هرات از یکسو بیکاری و فقر؛ و از سوی دیگر سهل انگاری اداره محلی در امر مبارزه جدی و دستگیری فروشندگان مواد مخدر که سبب دسترسی آسان به مواد شده است را،  از عوامل ابتلای روز افزون جوانان به مواد مخدر عنوان میکنند.
غلام یحیی دوکاندار درب قندهار میگوید که دسترسی به مواد مخدر در هر گوشه از شهر آسان است.
از نظر او نیروهای امنیتی و خصوصا آمرین حوزه ها با پرچون فروشان مواد مخدر همدست میباشند وگرنه، بازداشت و مجازات این افراد کار دشواری نیست.
نذیراحمد یکتن از چرخداران ( فروشنده سبزیجات) در منطقه اسین ادی شهر هرات در حالیکه خشمگین بود میگفت:" که اگر در هرات مسوولین با کفایت میداشتیم هرگز جوانان ما از بیکاری به کشورهای همسایه به خاطر کارگری نمیرفتند و از آن طرف معتاد بر نمیگشتند".
و اما؛ هاشم یک تن از افراد معتاد که مواد مخدر، زن و فرزندانش را از او گرفته است نیز شکایت دارد.
از او پرسیدم که روزانه چقدر مواد مخدر نیاز دارد و چگونه مواد را بدست میاورد؟
هاشم با لبخند پر از دردی که روی لب دارد میگوید:" روزانه سه پوری کریستال مصرف میکنم. یک پوری صبح، یکی چاشت و یکی هم شب."
در محل زندگی هاشم ( درقسمتی ازناحیه هشتم) مواد مخدر را یک مرد ریش سفید که لباس مناسبی به تن دارد، بصورت دستفروشی در بین معتادین توزیع میکند.
این معتاد، مقدار مواد مخدری که در هر پوری است را نمیداند اما میگوید که هر پوری را با قیمت 50 الی 100 افغانی خریداری میکند و این مواد به اندازه ای نیست که او را نشه کند، اما چون بیشتر از این عواید ندارد نمیتواند بیشتر بخرد. 
با این حساب، هاشم و امثال او هر کدام روزانه حد اقل 150 افغانی پول نیاز دارند تا بتوانند مقدار ناچیزی مواد بدست بیاورند تا راه بروند.
در اکثر جاده ها و کوچه های شهر هرات که بنگریم افراد معتادی را می بینیم که کیسه هایی را با خود حمل میکنند و با سر و صورت سیاه و ژولیده مصروف جمع آوری پلاستیک و بوتل های انرژی و اهن آلات میباشند.
آنها با فروش این اشیاء مبلغ ناچیزی بدست میاورند تا بتوانند با آن مواد مخدر خریده و دود کنند.
اما شکی نیست که آنها هرگز نمیتوانند با فروش این اشیاء ناچیز، قیمت مواد مخدر مورد نیاز خود را تامین کنند، از این رو دست به سرقت از دوکانها و افراد نیزمیزنند.
دوکانداران در نقاط مختلف شهر از دزدیده شدن اجناس، حتا ترموز چای خود توسط معتادها شکایت دارند.
حضور هفتاد (70) هزارمعتاد خیابانی در شهر هرات این فرضیه را خلق میکند که:
هرگاه هر فرد معتاد روزانه حد اقل یک و نیم گرم مواد مخدر مصرف کند؛ روزانه 105 کیلوگرم مواد مخدر برای مجموع معتادین خیابانی نیاز است.
یا بهتر است بگوئیم : اگربصورت تخمینی هر معتاد روزانه حد اقل 150 افغانی ( سه پوری 50 افغانیگی ) مواد مخدر خریداری کند، مجموعا در هر روز 10 ملیون و 500 هزار افغانی پول فروش مواد مخدر به جیب توزیع کنندگان آن میرود.
سوال اینجاست که این مبلغ حدود یازده ملیون افغانی همه روزه به جیب چه افرادی میرود؟
البته مصرف کنندگان دیگر مواد مخدر نیز در هرات هستند که شامل این آمار نمیشوند. این افراد کسانی اند که مربوط خانواده های مرفه و پولدار جامعه بوده و انواع مخدرات را در داخل کافی شاپها و در جمع سایر دوستان خود در خانه مصرف میکنند. رقم این افراد نیز کم نبوده و قابل ملاحظه است.
با این حال ؛ در میان مردم حرف و حدیث های فروانی وجود دارد که اعضای باند های بزرگ مافیای مواد مخدردر بدنه حکومت جا دارند و مسوولان رده بالای امنیتی شریک این معامله میباشند.
پیرامون موضوع، با حاجی عبدالرحیم صالحی عضو شورای ولایتی مصاحبه ای انجام دادم.
اقای صالحی رقم معتادین موجود درهرات را بالاتر از70 هزار نفر میداند و حکومت را در امر مبارزه ، گرفتاری و محاکمه فروشندگان مواد مخدر ملامت و شریک جرم عنوان میکند.
اقای صالحی همچنان موضوع حضور مافیای مواد مخدر در بدنه حکومت را در حد بالائی تائید میکند.
این عضو شورای ولایتی در پاسخ به این سوال که روزانه چطور ده ها کیلوگرام مواد مخدر در شهر هرات بسته بندی و به صورت پاکت های کوچک به دسترس معتادین قرار داده میشود، گفت:
نیروهای امنیتی توان این را دارند که ظرف دو هفته بساط تمامی فروشندگان مواد مخدر را از شهر هرات برچینند و عاملین اصلی و مافیای مواد مخدر را به پنجه قانون بسپارند، اما انها( نیروهای امنیتی) قصدا این کار را نمیکنند.
صالحی میگوید که مشکل در رهبری پولیس است و بدون شک پولیس بخصوص آمرین حوزه ها در فروش مواد مخدر با مافیا سهیم است.
این درحالیست که خیلی از شهروندان هرات نیز مدعی اند که هم برخی از وکلای گذر و هم برخی از آمرین حوزه های امنیتی با فروشندگان و توزیع کنندگان مواد مخدر همدست بوده و از این راه سود میبرند.
آقای صالحی میگوید که نمیتواند اسم مافیا و فروشندگان بزرگ مواد مخدر موجود در هرات را بیان کند، اما یقین دارد که مسوولان امنیتی و ارگانهای کشفی نیز این افراد را میشناسند و بعضی شان شریک این برنامه میباشند.
اما عبدالاحد ولی زاده سخنگوی قوماندانی امنیه هرات به این باور است که مبارزه با مواد مخدر و فروشندگان آن تنها وظیفه پولیس نی بلکه سایر ارگانها نیز باید در این راستا تلاش کنند.
آقای ولی زاده میگوید:" وجود گسترده معتادین در شهر هرات نگران کننده است و تائید میکند که اسامی افراد خاصی که کار مواد مخدر میکنند در نزد پولیس موجود است که تحت تعقیب قرار دارند؛ ولی پولیس بدون حکم محکمه نمیتواند هویت این افراد را فاش نماید".
اقای ولی زاده میگوید که همچنان تا حال پولیس توانسته است چندین ساقی خانه و مرکز پروسس مواد مخدر را در داخل شهر هرات کشف نمایند؛ چنانچه طی نه ماه گذشته حدود 300 تن از خُرده فروشان مواد مخدر شامل 50 قاچاقبر حرفه ای را بازداشت و به نهادی عدلی و قضائی سپرده اند.
هرچند برخی نمایندگان مردم در شورای ولایتی و شهروندان به صورت مستقیم حوزه های امنیتی را به دست داشتن با فروشندگان مواد مخدر متهم میکنند، اما سخنگوی پولیس میگوید که تا حال هیچ آمر حوزه و یا منسوب امنیتی به این اتهام بازداشت نشده است.
قبل از این جنرال امین الله امرخیل فرمانده پولیس هرات هویت چندین تن از زورمندان مسلح و افرادی که در قاچاق و فروش مواد مخدر، اسلحه و سرقت های مسلحانه دست داشتند را افشاء و از مردم هرات خواهان همکاری و حمایت برای بازداشت این گروه شده بود.
به گفته قوماندان امنیه هرات، این گروه که تحت حمایت برخی حلقات قرار دارند، درنهاد های عدلی و قضائی علیه او اقامه دعوا نموده و با استفاده از حامیان قدرتمند ، زور و زری که دارند در تلاش اند تا خود را بیگناه جلوه دهند.
با این همه، جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات مبارزه جدی با فروشندگان مواد مخدر در این ولایت را وظیفه و مسوولیت اصلی پولیس و نیروهای امنیتی میداند و تاکید دارد که رهبری اداره محلی بارها از پولیس خواسته است تا در این راستا اقدامات اساسی نماید.
آقای فرهاد در پاسخ به این سوال که چگونه فروشندگان مواد مخدر آزادانه مواد را در سطح شهر توزیع میکنند و چرا اداره محلی اقدامات اساسی را روی دست نمیگیرد؟ فقط با بیان اینکه اداره محلی به پولیس هدایت اجراات قانونی داده است اکتفا کرد.

ظاهرا هیچ ارگان امنیتی و حکومتی در هرات نمیخواهد پرده ای از راز فروشندگان مواد مخدر در این ولایت بردارد.
با این حال آنچه از وضع فعلی هرات وموجودیت هزاران فرد معتاد در آن میتوان نتیجه گرفت این است که، یا فروشندگان اصلی مواد مخدر تحت حمایت و پشتیبانی حلقات قدرتمند و با نفوذ در درون حکومت میباشند، که حتا فرماندهی پولیس با تمام قدرت نظامی خود توان مقابله با انان را ندارد؛ و یاهم بر اساس ادعای مردم و نمایندگان شورای ولایتی؛ واقعا مسوولان رده بالای امنیتی هرات در این تجارت سیاه، شریک مافیای مواد مخدر میباشند.

گزارش: سیدعبدالله سادات
@NewsVim

Related Post

Previous
Next Post »

صفحه رسمی فسیبوک نیوز ویم

https://www.facebook.com/newsvim