Saturday, October 6, 2018

کشته وزخمی شدن بیش از (30) هراس افگن درولایت فراه

hilikopterنیوز ویم- فراه: در اثر حملات هوائی قوای خارجی و نیروهای افغان درنقاط مختلف ولایت فراه؛ روز جمعه دست کم 30 طالب به شمول چندین فرمانده مشهور این گروه کشته و شماری نیز زخمی شده اند. محب الله محب سخنگوی فرماندهی پولیس فراه با نشر خبرنامه ای گفته است که این عملیات حوالی ساعت 3:00 بعد از ظهر جمعه از سوی نیروهای حمایت قاطع و قوای دولتی در چندین ولسوالی این ولایت صورت گرفته است. او میگوید که 10 هراس افگن طالب به شمول حاجی باری جان فرمانده مشهور طالبان وچندتن دیگرازقوماندانان گروپی وی به شمول ملاحسیب الله، ملانصرالله و ملاستار درقریه دیوارسرخ ولسوالی خاکسفید ولایت فراه کشته شدند.
منبع افزود

فرار قوماندان علی پور از محاصره دولت؛ در این میان هفت غیر نظامی جان باختند

qomandan alipoorنیوز ویمغور: قوماندان علیپور از چنگ قوای دولتی فرار کرد. براساس گزارش ها در جریان نبرد میان قوای دولتی و نیروهای یک فرمانده مسلح محلی در ولایت غور تا کنون دست کم هفت فرد ملکی و چهار سرباز دولتی کشته شده اند و 16 تن دیگر زخمی شده اند. هنوز از تلفات نیروهای مسلح قوماندان علی پور گزارشی در دست نیست. نبرد میان دو طرف صبح امروز پس از آن آغاز یافته است که نیروهای دولتی قصد بازداشت فرمانده علیپور مشهور به قوماندان شمشیر یکتن از فرماندهان محلی در ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور را داشتند. عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور به رسانه ها گفته است که قوماندان علیپور ؛ فرماندهی یک گروه از نیروهای خیزش مردمی را به دوش داشته و اخیرا متهم به

5 طالب از جمله 2پاکستانی در نبرد با پولیس کشته شدند

nimrozنیوز ویم- نیمروز:
طالبان مسلح بر پاسگاه کمین گاه در مسیر شاهراه دلارام -زرنج حمله تهاجمی کردند.
در این واقعه دو سرباز پولیس جان باخته و دو تن دیگر زخم برداشته اند.
با این حال ولی احمد صریح سخنگوی پولیس ولایت نیمروز میگوید که طالبان مجهز با سلاح های ثقیل ، دوربین شب بین لیزری و تک تیر انداز بوده و ااز چندین جهت بالای پوسته مذکور حمله نمودند؛ اما حمله شان از سوی قوای دولتی عقب رانده شد.
وی افزود که نیروهای کمکی با حضور فرمانده پولیس نیمروز به ساحه رسیدند که در نتیجه 3 طالب شامل دو تبعه پاکستان کشته و 4 تن دیگر شان زخم برداشتند.
NewsVim@

ترمیم چندین حوض و آب انبارهای تاریخی درهرات

hozنیوز ویمهرات: تعدادی از حوض‌ها و آب انبارهای تاریخی هرات که با گذشت زمان تخریب ویا در حال فرسایش بودند از سوی مدیریت آبدات تاریخی ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت مرمت و تکمیل شده است.
کار ترمیم این حوض‌ها از ابتدای سال جاری با نظارت کامل مدیریت آبدات تاریخی آغاز شده و اکنون به پایان رسیده است.
زلمی صفا آمر آبدات تاریخی ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات حوض و آب ‌انبارهای تاریخی زمزم، پایان محله یا ملا یعقوب در مجموعه تاریخی کازرگاه شریف، حوض مستوفی یا دیوانچه، حوض محل باباحاجی، حوض مسجد محله باباحاجی، حوض بیت‌الامان، خواجه خلوتیان و برخی زیارت‌ها از جمله خواجه غلتان ولی، پارک باغ‌نو یا نمکدان در کازرگاه را از جمله پروژه‌های ختم شده یاد کرد.
آقای صفا می‌گوید