راه باستانی لاجورد بدستان رئیس جمهور غنی بازگشائی شد.

نیوزویم - هرات:رئیس جمهور محمد اشرف غنی امروز راه لاجورد را در ولایت هرات باحضور مهمانانی از کشورهای عضو این پروژهاقتصادی افتتاح کرد.
آقای غنی  در مراسم افتتاح این راه گفت :» امروزیک مانع بزرگ از سر راه هدف ما که یک افغانستان صادراتی و متوصل است برداشته شد».
با افتتاح این خط؛ چندین موتر حامل نخستین محموله های امتحانی کالاهای تجارتی از هرات از طریق این جاده به جانب ترکیه حرکت کرد.
امروز با افتتاح این راه؛  بیش از 130 تُن محصولات افغانستان شامل 83 تُن پخته(پنبه)،23  تُن کشمش، 26  تُن تخم هندوانه، و 2.5 تن کنجد به عنوان اولینمحموله کالاهای صادراتی از مسیر راه لاجورد به مقصد ترکیه در چارچوب سازمان TIRصادر گردید. استفاده از سیستم تیر می‌تواند به کاهش زمان و هزینه ترانزیت و افزایش مصونیت کالاها کمک کند.
راه ترانزیتی «لاجورد» تولیدات داخلی افغانستان را از دو گذرگاه «بندر تورغندی»در ولایت هرات و «بندر آقنه» در ولایت فاریاب، به اروپا می‌رساند.
راه لاجورد یکی از راه های باستانی تجارتی و صدور لاجورد افغانستان به اروپا است که سالها قبل نیزفعال بوده است؛ واز همین رو؛ این راه را بناملاجورد میشناسند.
موافقتنامه احیای این میسر تاریخی در نوامبر سال گذشته در پایان کنفرانس همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای(ریکا) در شهر عشق آباد پایتخت ترکمنستان از سوی وزیران خارجه پنج کشور افغانستان،ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و ترکیه امضا شد.
راه لاجورد از افغانستان آغاز می‌شود، به بندر ترکمن باشی در کشور ترکمنستان می‌رسد و سپس از مسیر شهر باکو در آذربایجان به منطقه تفلیس گرجستان وصل می‌شود و از تفلیس به طرف قارس درترکیه می‌رود. این مسیر از قارس به استانبول و از آنجا تا اروپا ادامه دارد.
افتتاح شاهراهبای پاس هرات:
رئیس جمهور غنی در اولین ساعات ورود خود به ولایت هرات؛ سرک حلقوی بای پا این ولایت  را افتتاح  نیز کرد.
سرک حلقوی هرات 45 کیلومتر طول دارد که بندر اسلام قلعه را در ساحه میدان هوائی ؛ به شاهراه هرات – قندهار وصل میکند.
رییس جمهور غنی گفت که ترافیک بین المللی شانزده سال در این ولایت مسدود بود ولی امروز با افتتاح این سرک حلقوی این مشکل رفع می‌شود.
موافقتنامه احداث این سرک که حدود 49 کیلومتر طول دارد؛  به مصرف ده ملیون وششصد هزار یورو میان وزارت های مالیه ،فواید عامه وسفارت ایتالیا درکابل عقد گردیده بود. اما اخیرا بودجه مصرف شده دراین پروژه حدد 22 ملیون دالر اعلام شده است.
این پروژه یکی از پروژه های اساسی است که دولسوالی زنده جان وغوریان را به شهرک صنعتی وصل می نماید و سهولت های لازم ترانسپورتی را به بار میاورد.
با افتتاح این پروژه موثر یت سیستم ترانسپورتی از 25%  به 90% افزایش خواهد یافت.
NewsVim@

Related Post

Previous
Next Post »

صفحه رسمی فسیبوک نیوز ویم

https://www.facebook.com/newsvim