ترمیم چندین حوض و آب انبارهای تاریخی درهرات

hozنیوز ویمهرات: تعدادی از حوض‌ها و آب انبارهای تاریخی هرات که با گذشت زمان تخریب ویا در حال فرسایش بودند از سوی مدیریت آبدات تاریخی ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت مرمت و تکمیل شده است.
کار ترمیم این حوض‌ها از ابتدای سال جاری با نظارت کامل مدیریت آبدات تاریخی آغاز شده و اکنون به پایان رسیده است.
زلمی صفا آمر آبدات تاریخی ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات حوض و آب ‌انبارهای تاریخی زمزم، پایان محله یا ملا یعقوب در مجموعه تاریخی کازرگاه شریف، حوض مستوفی یا دیوانچه، حوض محل باباحاجی، حوض مسجد محله باباحاجی، حوض بیت‌الامان، خواجه خلوتیان و برخی زیارت‌ها از جمله خواجه غلتان ولی، پارک باغ‌نو یا نمکدان در کازرگاه را از جمله پروژه‌های ختم شده یاد کرد.
آقای صفا می‌گوید که در ساخت و ترمیم این ساحات باستانی از مواد و مصالح با ترکیب اولیه و ابتدایی آن استفاده می‌شود؛ اما نبود معماران حرفه‌ای برای ترمیم ساحات باستانی را در شرکت‌های ساختمانی یکی از مشکلات عمده بیان کرد.
hoz 2
آمر آبدات تاریخی ولایت هرات هزینه ترمیم این سازه‌های باستانی را در حدود ۴۰۷ هزار افغانی خواند.
گفته می‌شود که بیشتر این آب‌انبارها و حوض‌های تاریخی ولایت هرات مربوط به دوره تیموریان بوده و تعدادی دیگر از آنها از دوران آل کرت و دیگر نظام‌ها بوده است.
از میان این حوض‌ها تنها از حوض زمزم تا بحال توسط ساکنین ماحول آن همانند گذشته استفاده می‌شود؛ اما سایر آنها در حال حاضر مورد استفاده نبوده و تنها بعنوان ساحه تاریخی ترمیم و پابرجا است.
در گذشته از آب این آب‌انبارها و حوض‌ها برای شرب و شستشو استفاده می‌شده که برخی از آنها برای توقف کاروان‌ها نیز جایی برای استراحت داشته است.
ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات برعلاوه تکمیل این پروژه‌ها برنامه‌های ترمیماتی دیگری نیز روی دست دارد که کار برخی از آنها جریان داشته و تعدادی هم تا روزهای آینده آغاز خواهد شد.
گزارش: باختر

Related Post

Previous
Next Post »

صفحه رسمی فسیبوک نیوز ویم

https://www.facebook.com/newsvim