برگزاری موفقانه انتخابات پارلمانی در میان موجی از چالش ها درهرات

نیوز ویم - هرات:
انتخابات پارلمانی در ولایت هرات با حضور گسترده مردم برگزار شد؛ اما این انتخابات نیز با چالش های فراوانی روبرو بود.
طبق معلومات کمیسیون مستقل انتخابات؛ 327 هزار شهروند هرات شامل 120 هزار زن به پای صندووق های رای رفته و رای خویش را استعمال کردند.
انتخابات پارلمانی در ولایت هرات هرچند با حضور گسترده مردم برگزار شد، اما خالی از مشکلات نبود.
مشکلاتی شامل تهدیدات بلند امنیتی و چالش های تخنیکی.
با این همه از مجموع 300 مرکز رای دهی در 19 ولسوالی هرات، 275 مرکز آن به روی رای دهندگان باز بود و مردم توانستند آرای خود را برای انتخاب 17 نماینده خویش  به صندوق بریزند.
احمد شاه قانونی رئیس دفتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات در هرات میگوید که چند مرکز رای دهی دیگر به دلیل تهدیدات امنیتی در این روز بسته ماندند.

تهیدات امنیتی:
جنرال عابد فرمانده قل اردوی 207 ظفر در غرب کشور میگوید که طالبان در روز انتخابات در 17 ولسوالی هرات از تمام توان خود برای برهم زدن امنیت انتخابات استفاده کردند؛ اما قوای دولتی موفقانه امنیت مراکز رای دهی و مردم را تامین کردند.
طبق اطلاع؛ در روز انتخابات به استثنای مرکز شهر هرات، در دیگر ولسوالی های این ولایت جنگ بوده است.
بر اساس گزارشهای رسیده از محل ؛ طالبان در برخی ولسوالی ها از جمله ولسوالی گلران، ادرسکن، شیندند، اوبه، کشک‌ کهنه و فرسی هرات با حملات پراکنده خویش تلاش کردند تا مانع اشتراک مردم در پروسه رای دهی شوند.
چالش های تخنیکی:

ارسال اشتباهی فهرست برخی رأی­دهندگان از یک مرکز به مرکز دیگر، کار نکردن دستگاهای بیومتریک و نا آشنایی برخی کارمندان انتخاباتی با دستگاهای بیومتریک از عمده‌ترین چالش­های روز انتخابات در هرات بود که سبب نارضایتی و اعتراض مردم در شماری از مراکز رای دهی گردید.
گزارشها میرساند که مراکز رأی­دهی در پل رنگینه، مکتب فتح، مکتب تجربوی و مهری هروی در سطح شهر هرات و مراکز رأی­دهی گزه در ولسوالی غوریان، چهارسنگ ولسوالی ادرسکن، مکتب فتح انجیل و ده‌ها مرکز دیگر در ولسوالی­های فارسی، گذره، کشک کهنه، شیندند، کهسان و اوبه از مراکزی بودند که فهرست رأی­دهندگان در آن به گونه اشتباهی فرستاده شده بود.
نبود اسامی رای دهندگان در لیست مراکزی که ثبت نام کرده بودند، در برخی نقاط باعث شد تا شماری از مردم به رسم اعتراض تذکره های شانرا پاره کنند.

هرچند انتخابات مجلس نماینده‌گان در هرات، حوالی ساعت هفت صبح روز شنبه آغاز و با  تمدید دو ساعته، به ساعت شش شام به پایان رسید؛ اما انتخابات در دو مرکز رأی دهی در ولسوالی‌های ادرسکن و رباط سنگی به روز یک شبنه برگزار شد.

با این همه حضور و استقبال گسترده زنان هرات در روز رای دهی یک بار دیگر بر اراده قوی مردم این ولایت  در یک پروسه بزرگ ملی را به نمایش گذاشت

@NewsVim

Related Post

Previous
Next Post »

صفحه رسمی فسیبوک نیوز ویم

https://www.facebook.com/newsvim