طالبان در حملهء مرگبار و سقوط یک پاسگاه در شیندند از اسلحه مدرن استفاده کردند

artesh 2نیوز ویمهرات: شنبه 25-حمل-1397 / 14-اپریل-2018                                         طالبان در ولسوالی شیندند ولایت هرات شب جمعه با استفاده از انواع سلاح های «شب بین و پیشرفته» یک پاسگاه امنیتی را سقوط دادند که طی آن حدود 20 سرباز امنیتی کشته و یا زخمی شده اند. جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات میگوید که این واقعهء خونین؛ پس از حمله ده ها شورشی طالب بر پاسگاه امنیتی قريه لرزانك ولسوالي شيندند صورت گرفته است.
آقای فرهاد میگوید که طالبان برای سقوط این پاسگاه از انواع سلاح های پيشرفتهء شب بین ،اسلحه سنگين، راكت انداز وتوپ نيز استفاده کرده بودند.
گفته شده که در سقوط این پاسگاه 11 سرباز پولیس امن و نظم عامه مستقر در آن جانهای خود را از دست دادند.
سخنگوی والی هرات میگوید:»  همچنان طالبان بر یک کاروان نیروهای کمکی قوای امنیتی که به محل اعزام شده بودند درگیر شدند که طی آن نیز 9 تن از نيروهاي کمکی شهید و دو تن زخم برداشتند».
منابع امنیتی تائید میکنند که همچنان در همین شب؛ قوماندان تولی نظم عامه با شماری از افرادش در مسیر پاسگاه لرزانک هدف انفجار ماین کنار جاده ای طالبان قرار گرفتند که در نتیجه قوماندان تولی و راننده رنجر جان باخته اند.
ازسوي ديگر منابع دولتی مدعی که در جریان این درگیری دست كم 15 تن ازمهاجمان طالب نيز كشته و22 تن ديگر زخمي شده اند.
اداره محلی هرات از اعزام هیئتی متشکل از ولسوال شیندند و نماينده گان ادارات اطلاعاتي وامنيتي به محل واقعه جهت بررسی چگونگی این رویداد؛ خبر میدهند.
قابل ذکر است که این واقعه مرگبار در حالی در ولسوالی شیندند هرات اتفاق افتاده است که اوایل هفته قبل ولسوال شیندند با حضور در مرکز مطبوعات مقام ولایت هرات؛ وضعیت امنیتی ولسوالی را خوب و دور  از هرگونه تهدید امنیتی عنوان کرده بود.
ولسوالی شیندند که یکی از بزرگترین ولسوالی ها در غرب افغانستان در یک و نیم دهه اخیر به عنوان یکی از پایگاه های اصلی ترورستان و طالبان در مسیر بزرگراه هرات – قندهار به شمار میرفت.
دولت مرکزی افغانستان در تفاهم با اداره محلی و نمایندگان هرات؛ این ولسوالی را به پنج ولسوالی کوچک تقسیم کرد تا بلکه بتواند امنیت را در این منطقه تامین کند.
اما آنچنان که طی ماه های اخیر دیده میشود؛ نه اینکه این ساحه امن نشده ، بلکه امنیت در تمام پنج ولسوالی جدیدا تاسیس شده در این ساحه ( لوی ولسوالی شیندند قدیم) روز به روز وخیم تر میشود.
بزرگان ولسوالی شیندند بار ها طی دیدار هایی با والی و دیگر مقامات محلی هرات خواهان توجه جدی بر امنیت این ولسوالی شده اند.
اما مردم میگویند که تا کنون دولت موفق به تامین امنیت در ولسوالی شیندند و چهار ولسوالی جدید که از شیندند جدا شده اند؛ نشده و همچنان این ساحات تحت کنترول و نفوذ طالبان قرار دارد.
دو سوال کلیدی مطرح میشود که :
  1. با انکه ولسوالی شیندند به پنج ولسوالی کوچکتر تقسیم شد؛ چرا هنوز هم دولت برای بهبود این مناطقه گام های اساسی بر نداشته است؟
  2. طالبان چرا قوی تر و مجهزتر از گذشته در ولسوالی شیندند و اطراف آن ظاهر شده اند و آنها این تجهیزات مدرن را از کجا بدست می آورند؟
NewsVim@

Related Post

Previous
Next Post »

صفحه رسمی فسیبوک نیوز ویم

https://www.facebook.com/newsvim