نشست مردمی برای مبارزه با مواد مخدر در بندر اسلام قلعه

نیوزویم- هرات: پنجشنبه 17 حوت1396 / 08مارچ2018
IMG_1966ده ها تن از بزرگان و زمینداران ولسوالی سرحدی  کهسان ولایت هرات؛ طی نشستی با مقامهای دولتی بر ریشه کن سازی اعتیاد و مبارزه با فروشندگان مواد مخدر تاکید کردند.
در این نشست که روز چهارشنبه  از سوی بخش آگاهی عامه ریاست مبارزه با مواد مخدر ولایت هرات در شهرک اسلام قلعه یا نقطه مرزی هرات با ایران برگزار شده بود؛ نزدیک به دوصد تن از علمای دین، موی سفیدان، اربابان قریه ها، جوانان ، ورزشکاران ، مسئولان اداره ولسوالی کهسان و مسئولان پولیس و ریاست مبارزه علیه مواد مخدر اشتراک داشتند.
IMG_1932
مردم مرز نشین هرات در ولسوالی کهسان و شهرک اسلام قلعه از افزایش روز افزون آمار معتادین در مناطق شان اظهار نگرانی کرده و همچنان از اداره محلی هرات خواهان مبارزه جدی با خرده فروشان مواد مخدر شدند.
آنان میگویند که برخی از افراد به صورت آشکار دست به فروش پرچون مواد مخدر میزنند و از سویی هم جوانان نسبت نبود زمینه های کاری و سرگرمی های سالم به اعتیاد روی می آورند.
در این نشست بزرگ ؛ مردم مناطق مرز نشین هرات در کهسان و اسلام قلعه روی سه موضوع عمده شامل  مبارزه جدی دولت با فروشندگان و قاچاقبران مواد مخدر ، توجه دولت در ایجاد فرصت های شغلی برای جوانان؛ و  ترویج زعفران و دیگر کشت های بدیل مناسب با وضعیت اقلیمی در کهسان بحث و تبادل نظر کردند.
IMG_1799
مولوی غلام نبی کریمی امام مسجد جامع اسلام قلعه گفت که  ولسوالی کهسان با آنکه یکی از ولسوالی ها نا امن هرات عنوان میشود، اما در حال حاضر با وجودی که کشت مواد مخدر در آن صورت نمی گیرد؛  ولی قاچاق و استعمال مواد مخدر در این ولسوالی بخصوص شهرک اسلام قلعه که در نقطه صفری با کشور ایران واقع است بسیار زیاد می باشد.
همچنان حاجی نعیم خان بزرگ قومی و زمین دار در این منطقه مدعیست که دولت همواره در پی محو کشت مواد مخدر هست ولی هیچ گونه توجهی به کشاورزان ندارد.
این بزرگ محلی میگوید که دهقانان ولسوالی کهسان از بلند بودن قیمت خدمات دولتی در بخش برق و همچنان نبود آب در فصل کشت شکایت دارند.
از سویی هم حاجی عبدالکریم افغان زمین دار و بزرگ قومی ولسوالی کهسان در این نشست عمومی مدعی شد که با آغاز آبگیری بند سلما در هرات؛ آب زراعتی به زمین های مردم در ولسوالی کهسان نمیرسد و مردم مجبور اند برای کشت و کار خود از آب های زیر زمینی ( چاه های عمیق )  با استفاده از جنراتور و سیستم برق آفتابی استفاده کنند و این برای دهقان ها گران تمام میشود.
IMG_1696
از دیگر شکایات و نگرانی های مردم که از سوی داکتر ضیاء الحق آمر جوانان و مسئول ورزشی ولسوالی کهسان در این نشست مطرح شد؛  موجودیت صد ها جوان معتاد و فروشندگان مواد مخدر در این ولسوالی بود که به گفته وی این روند روز به روز در حال افزایش است.
او گفت که جوانان به دلیل بیکاری و نبود شغل در محل شان از روی اجبار به کشور همسایه سفر کرده و پس از مدتی معتاد بر میگردند ولی دولت هیچ توجهی به این موضوع نداشته است.
با این حال انجنیر امین الله نورزی ولسوال کهسان روی تدویر جرگه های آگاهی دهی از اضرار مواد مخدر تاکید کرد و از اینکه ریاست مبارزه علیه مواد مخدر این بار جرگه را در یکی از مهمترین نقاط مرزی که همه روزه شاهد قاچاق و اعتیاد جوانان است اظهار خوشی نمود.
IMG_1711
ولسوال کهسان گفت هرچند که این ولسوالی از کشت مواد مخدر پاک است ولی روز به روز اعتیاد جوانان زیاد شده میرود و دلیل آن موقعیت این ولسوالی در منطقه مرزی با کشور همسایه و مهاجرت های جوانان است.
ولسوال تاکید کرد که مسئولان این ولسوالی در تفاهم و هماهنگی با علما و برزگان قومی برای مبارزه با خرده فروشان مواد مخدر با جدیت برخورد خواهد کرد.
در انتهای این نشست غلام جیلانی دقیق رئیس مبارزه بامواد مخدر هرات از اینکه مردم در ولسوالی کهسان از کشت مواد مخدر دست کشیده و با تمام مشکلات بازهم علاقه ای به کشت ندارند اظهار تشکر کرد.
IMG_2012
اقای دقیق گفت که دلیل اینکه ما این جرگه را در شهرک اسلام قلعه ولسوالی کهسان برگزار کردیم ؛ موقعیت مهم این بندر مهم تجارتی بوده و هدف ما تشکر و قدر دانی کردن از شما مردم است.
آقای دقیق گفت که پیشنهاد مردم ولسوالی کهسان بخصوص باشندگان شهرک اسلام قلعه را برای فراهم سازی پیاز زعفران؛ ایجاد سهولت ها در تداوی معتادین و دیگر احتیاجات مردم ا را به وزارت مربوطه ارسال خواهد کرد.
IMG_2062
ریاست مبارزه با مواد مخدر شماری از دهقانان، علما و بزرگان محلی ولسوالی کهسان و بندر اسلام قلعه که در امر مبارزه با کشت ، قاچاق و استعمال مواد مخدر تلاش کرده بودند را با اهدای تحایفی مورد تقدیر قرار داد.
گفتنیست که بندر اسلام قلعه ولایت هرات به عنوان یکی از بزرگترین بنادر تجارتی و ترانزیتی افغانستان در نقطه صفری با کشور ایران واقع بوده و و در عین حال روزانه شاهد عبور و مرور صد ها تن از جوانان کشور به آنسوی مرز است.

Related Post

Previous
Next Post »

صفحه رسمی فسیبوک نیوز ویم

https://www.facebook.com/newsvim