عروس شهر ها برای تاپی آراسته میشود. تاپی و اهمیت آن برای افغانستان

هرات: دوشنبه30دلو1396 / 19فبروری2018
27972033_976774522471002_641857463959617199_nاز حدود یک ماه به اینسو و بخصوص در روز های اخیر هرات عروس شهر ها (نگین خراسان ) روزهای سرشار از شور و اشتیاق را سپری میکند.
امنیت در تمام ساحات شهر و دروازه های ورودی شهر هرات در هماهنگی و همکاری تمام ارگانهای امنیتی تامین است. در گوشه گوشه شهر هرات ایست های بازرسی ایجاد شده و مردم نیز با قوای امنیتی امنیتی همکاری دارند.
پاک کاری، بهسازی، نقاشی بر در و دیوار ها،سازندگی های شبانه روزی، گردهمایی های حمایتی و برگزاری نشست های علمی در گوشه و کنار این شهر به مشاهده میرسد.
شهریان عزیز هرات با وصف برخی محدودیت ها؛ اما با دل و جان در گوشه گوشه شهر  همگام با مسئولین و نیروهای امنیتی  برای افتتاح پروژه تاپی تلاش میکنند.
مردم حتا با حوصله مندی در راه بندان های ناشی از جریان داشتن کار ساخت و ساز ها و بهسازی ها، و بازرسی های نیروهای امنیتی؛ انتظار افتتاح این پروژه مهم و سرنوشت ساز اقتصادی را می کشند.
در حال حاضر کار های نوسازی و بهسازی در 28 قسمت شهر هرات از سوی شهرداری با جدیت تمام جریان دارد.
شهرداری هرات تلاش میکند تا در هماهنگی با دیگر بخش ها شهر هرات را تا روز معین آماده افتتاح تاپی سازد.
سید وحید قتالی شهردار هرات میگوید که برنامه های بزرگ و مهمی برای بهسازی و نو سازی در شهر هرات برای سال پیش رو را در پلان خود داشته اند، اما نزدیک بودن زمان افتتاح پروژه تاپی باعث شد تا آن اداره روند کار زیباسازی و بهسازی شهر هرات را سرعت بخشد و تلاش ها بخاطر هرچه زیباتر ساختن  شهر هرات برای میزبانی از مهمانان داخلی و خارجی جریان دارد.
از سوی دیگر اصناف مختلف هرات نیز بطور افتخاری ورضاکارانه دوکانها و مارکت ها را با نصب نمودن پرچم زیبای افغانستان مزین ساخته اند و برای هرگونه همکاری با دولت اعلام آمادگی کرده اند.
با این همه مردم هرات از روند زیباسازی و آراسته سازی شهر هرات برای آغاز پروژه تاپی در خاک کشور اظهار خرسندی میکنند.
در هرگوشه از شهر هرات مردم چشم براه افتتاح این پروژه بزرگ اقتصادی و سرنوشت ساز میباشند.
کار ساخت وساز در حال حاضر به صورت 24ساعته در شهر هرات جریان دارد.
معلومات درمورد پروژه تاپی:
تاپی چیست؟
خط لوله ی گاز تاپی ؛ خط لوله ای است که گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به کشور های پاکستان و هندوستان منتقل میکند و اکنون بخشی از این پروژه در افغانستان افتتاح میشود.
ایده تاپی از دهه 1990میلادی مطرح و سپس با حمایت بانک انکشاف آسیایی در سال 2003 عملا وارد مذاکرات وگفتگوهای جدی گردید.
هند در سال 2008 رسما به این پروژه پیوست و اولین موافقتنامه آن در سال 2010میلادی میان چهار کشور منعقد گردید. در امتداد تلاش ها برای عملی شدن این پروژه قرار داد عملیاتی آن در دسمبر 2015 میلادی میان رهبران چهار کشور ( ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هندوستان) به امضاء رسید و در نهایت کار عملی آن در 2016 آغاز یافت و پیشبینی میشود تا اوایل سال 2020 مرحله گاز رسانی آغاز گردد.
خط لوله انتقال گاز کشور ترکمنستان به کشور های افغانستان، پاکستان و هندوستان «1824» کیلومتر مربع طول دارد که «816» کیلومتر آن از خاک افغانستان و از ولایات هرات ، فراه، نیمروز وقندهار میگذرد؛ و سپس به پاسکتان در نهایت به شهر (فاضیلکه) هندوستان ختم میشود.
این خط لوله سالانه ظرفیت انتقال الی «33» بلیون کیوبیک مترگاز به کشور های افغانستان، پاکستان و هندوستان را  دارا بوده و هر کشور مقدار مشخص از این گاز را خریداری میکنند؛ که از این میان سهم افغانستان در دهل سال اول «500» میلون مترمکعب گاز و در ده سال دوم «یک بلیون» و در ده سال سوم «1.5» بلیون مترمکعب گاز میباشد.
تخمین میشود که در طول مسیر خط لوله گاز تاپی 12پمپ فشار نصب میشود که از این میان پنج عدد آن به ارزش یک ملیارد دالر در داخل افغانستان نصب خواهد شد.
هزینه مالی اعمال این پروژه بین 10 الی 14 ملیون دالر و ارزش مجموعه اقتصادی آن به بیش از 22ملیارد دالر تخمین میشود و کار اجرائی آن از سوی شرکت تاپی ملیتید به پیش برده میشود.
شرکت لوله ی گاز تاپی لمیتید باهمکاری چهار کشور عضو با هدف ساخت ، مالکیت وفعالیت لوله گاز تاپی ایجاد شده است. شرکت دولتی ترکمن گاز، تصدی افغان گاز، شرکت خصوصی گاز سیستم وگیل سهامداران شرکت لوله گاز تاپی لمیتید میباشند.
ملحقات تاپی:
در کنار خط لوله گاز ، خط آهن ،  لین برق ، فایبر نوری نیز از این مسیر عبور خواهد کرد.
پروژه لین انتقالی برق 500کیلو ولت بین ترکمنستان، افغانستان و پاکستان از مسیر عین مسیر تاپی عبور خواهد کرد.
یادداشت تفاهم این پروژه بین رئسای جمهوری ترکمنستان وافغانستان صدر اعظم پاکستان در دسمبر 2015 و بیانیه مشترک وزرای مربوط سه کشور در این زمینه به تازگی امضاء شده است.
ارزیابی تخنیکی و پلان دیزاین این پروژه در آینده تکمیل خواهد شد.
همچنین بخش غربی فایبرنوری حلقوی افغانستان از مسیر تاپی خواهد گذشت.
خط آهن افغانستان –ترکمنستان نیز در همین روز همزمان با پروژه تاپی افتتاح میشود.
این همان خط آهنی است که قرار استدر آینده نزدیک از طریق بندر ترکمن باشی به کشور های آذربایجان، جورجیا، و ترکیه و سپس به اروپا وصل شود. و همچنان با استفاده از شبکه خط آهن ترکمنستان، به خط آهن قزاقستان و سایر کشور های مشترک المنافع اتصال یابد.
براساس پلان انکشافی خط آهن افغانستان ، در داخل این خط آهن از یک طرف به ولایت هرات و از طریق قندهار به خط آهن پاکستان وصل گردد. و از سوی دیگر با اتصال به ولایات بادغیس ، فاریاب،بلخ و کندز به شبکه خط آهن ازبکستان و تاجکستان وصل گردد.
مزایا و اهمیت تاپی برای افغانستان:
تاپی برای افغانستان اهمیت کلیدی دارد که در ذیل به مهمترین آنها اشاره میکنیم.
  • ایجاد امید و اعتماد: عملی شدن پروژه تاپی به این معناست که افغانستان عملا به یک مرحله مهم و حیاتی رسیده و زمان آن رسیده است که مردم افغانستان به جای تحمل کردن خشونت های ناشی از رقابت های منفی کشور های دور و نزدیک بر سر جغرافیای افغعانستان، شاهد تجربه تعامل مثبت و همرگانی آنها در کشور ما باشند.
  • بهبود سلامت اجتماعی: فقر، بیکاری و دهشت افگنی عموما سلامت اجتماعی وروان جامعه را هدف قرار میدهد که غالبا ریسته دوپایین بودن میزان اقتصاد مردم دارد؛ تاپی در رشد اقتصادی افغانستان ، افزایش عواید مردم و ایجاد اشتغال نقش برجسته دارد و به این ترتیب مینواند در سلامت و بهبود وضعیت اجتماعی مردم نقش مهمی ایفا نماید.
  • نقش جدید کشور ما در منطقه و جهان: افغانستان امروز عملا به یکی از کشورهای استراتیژیک منطه تبدیل شده است که نقش حیاتی در رشد اقتصاد ، رفاه و امنیت منطقه ای دارد. افغانستان کنونی نقطه ثقل پیوند پروژه های منطقه یی به یکدیگر هست و تاپی این نقش را عملا ثابت ساخته است.
  • موفقیت سیاست های خارجی ما: اجرایی شدن تاپی در افغانستان و حمایت کسترده ی مردم ما از آن ، در گام نخست سر آغاز ببارنشستن سیاست خارجی اقتصاد محور حکومت و مردم افغانستان میباشد که تمام کشور های منطقه را شریک منافع یکدیگر میداند.
  • ایجاد اشتغال: تخمین زده میشود که هزاران نفر به صورت مستقیم در بخش های مختلف این پروژه مصروف کار خواهند شد وهزاران تن دیگر نیز به شکل غیر مستقیم، از مزایای آن مستفید خواهند شد.
  • افزایش عواید داخلی: افغانستان از بابت عبور این پروژه سالانه صد ها ملیون دالر عاید خواهد داشت که نقش برجسته ای در افزایش عواید داخلی دارد.
  • رونق اقتصادی: انرژی نقش کلیدی در رونق صنایع و تولیدات کشورها داردو افغانستان بیش از هر کشور دیگری نیاز انواع انرژی از جمله انرژی گاز دارد. گاز میتواند نقش ارزنده ای در به حرکت در آوردن موتور صنایع داخلی ما و رونق آن داشته باشد.
  • صلح وثبات: گره خوردن منافع اقتصادی کشور های منطقه ای به همدیگر از طریق افغانستان، در بعد دیگر منجر به همکاری، نزدیک و همسو شدن آنها به تهدید ها و چالش های افغانستان خواهدشد که منافع مشترک را تهدید میکند. و این میتواند به صلح وثبات و امنیت افغانستان اثرات جدی داشته باشد.
گزارش: پایگاه خبری نیوز ویم
معلومات: دفتر رسانه های ریاست جمهوری افغانستان
عکسها: برگرفته شده از صفحات اجتماعی شهروندان و شهرداری

Related Post

Previous
Next Post »

صفحه رسمی فسیبوک نیوز ویم

https://www.facebook.com/newsvim