تاپی در خاک افغانستان افتتاح شد

نیوزویم- هرات: جمعه04حوت1396 / 23فبروری2018
4 raeis jomhorپروژه تاپی امروز عملا با برگزاری مراسم با شكوهی با حضور سران 4كشور عضو اين پروژه، درشهر هرات آغاز شد.
محمد اشرف غنی رييس جمهوري اسلامي افغانستان، شاهد خاقان عباسی صدر اعظم پاكستان، قربانقلی بردی محمد ئوف رييس جمهور تركمنستان ؛ و  مبشر جواد اکبر وزیر دولت هند در امور روابط خارجی مهمانان ويژه نشست افتتاحيه اين پروژه بودند.
رئیس جمهور محمد اشرف غنی به عنوان نخستین سخنران این برنامه؛ اراده قوی كشورهای عضو تاپی بخاطر تظبيق اين پروژه را ستودنی خواند و از همكاری وتوجه رئیس جمهور تركمنستان و ساير اعضای تاپی قدرداني نمود.
او خطاب به مردم هرات گفت:
«امروز هرات باستان، پیام، اطمینان، امید و احیای مجدد را به منطقه می دهد».
رئیس جمهور افزود که هرچند پروژه تاپی از مسیر پنج ولایت هرات، فراه، نیمروز، هلمند و کندهار میگذرد ولی نفع آن به تمام مردم کشور خواهد رسید.
وی افزود که افغانستان از هیچ اقدامی در عملی شدن این پروژه کوتاهی نخواهد کرد.
رئیس جمهور غنی همچنان گفت که بندر تورغندی که حیثیت و جایگاهش با وجود 13 کیلومتر خط آهن از یادها رفته بود، امروز دوباره بندر اصلی و قوی خواهد شد.
از سوی دیگر؛ قربانقلی بردی محمد ئوف؛ رئیس جمهوری ترکمنستان به عنوان دومین سخنران این محفل از رئیس جمهوری افغانستان بخاطر برگزاری این برنامه قدردانی کرد و افزود که امروز روز جشن و یک روز تاریخی است.
آقای محمد ئوف افزود که این دیدار نشان دهنده مشترک بودن تفکرات و تلاش های ما بوده و نشاندهنده حسن همکاری بین ملت هر چهار کشور است.
ریس جمهور ترکمنستان گفت: «من مطمئنم که این پروژه برای توسعه صنعتی و اقتصادی مردم افغانستان تاثیر مثبت داشته و ما به زودی شاهد این تاثیرات خواهیم بود».
رئیس جمهور ترکمنستان تاکید کرد که کشورش از این پس؛  از همه ی جنبه های سیاسی، اجتماعی ، فرهنگی و سایر زمینه ها کمک هایش را  با افغانستان ادامه خواهد داد.
آقای محمد ئوف ادامه داد: «همانطور که برادر من اشرف غنی اشاره کردند؛ ما کشوری بی طرف هستیم و سیاست های درهای باز را داریم».
رئیس جمهور ترکمنستان تصریح کرد: سازمان ملل متحد سه قطع نامه را در زمینه همکاری های ترانسپورتی تصویب کرده است و این به نفع ما است و از آن استفاده می کنیم.
وی افزود: که روند احداث مرحله نخست خط اهن تورعندی را به پایه اکمال رسانده ایم و هم اکنون به تعداد 76 واگن داریم.
سومین سخنران این برنامه آقای شاهد خاقان عباسی بود و در صحبت هایشتاكيد نمود كه اجرای موفقانه پروژه تاپی سبب تقويت همگرايي منطقوي ميشود.
در نهایت محفل آقای مبشر جواد اکبر وزیر دولت هند در امور روابط خارجی؛ تاپی را برای بهبود وضعیت امنیتی افغانستان و تامین صلح در این کشور موثر خواند و افزود که مردم افغانستان به تنهایی در برابر تروریزم مبارزه می‌کنند و باید کشورهای منطقه به گونه‌ای مشترک با تهدیدهای مشترک مبارزه کنند.
در ختم اين مراسم کار ساخت یک سب استشن فشار توزيع گاز كه برعلاوه رفع ضروريات گاز مايع مورد نياز شهروندان هرات، برای هزاران تن زمين كار را فراهم ميسازد نيز از راه دور با هدايت رييس جمهور كشور در ولسوالي گذره ولايت هرات آغاز شد.
گفتنیست که خط لوله گاز تاپی بیش از 1800 کیلومتر طول دارد كه سالانه ميليون ها مترمكعب گاز را از تركمنستان به افغانستان و سپس از اینطریق به پاکستان و در نهایت به کشور خریدار یعنی هندوستان انتقال ميدهد.
این خط لوله سالانه ظرفیت انتقال الی «33» بلیون کیوبیک مترگاز به کشور های افغانستان، پاکستان و هندوستان را  دارا بوده و هر کشور مقدار مشخص از این گاز را خریداری میکنند؛ که از این میان سهم افغانستان در دهل سال اول «500» میلون مترمکعب گاز و در ده سال دوم «یک بلیون» و در ده سال سوم «1.5» بلیون مترمکعب گاز میباشد.
محلقات تاپی:
در کنار خط لوله گاز تاپی ، خط آهن ، پروژه تاپ یا لین برق و پروژه فایبر نوری نیز از ملحقات تاپی بود که امروز کار آن عملا در خاک افغانستان افتتاح شد.
  • پروژه تاپ  500کیو ولت برق تركمنستان را از طريق افغانستان به پاكستان انتقال ميدهد و افغانستان را به شبكه برق منظقوی متصل ميسازد.
  • در این محفل همچنان خط فایبرنوری نیز که آسیای میانه را به جنوب آسیا وصل میسازد نیز در عین زمان افتتاح گردید.
  • پروژه خط آهن نیز امروز افتتاح شد.
    این همان خط آهنی است که قرار است که از طریق بندر ترکمن باشی به کشور های آذربایجان، جورجیا، و ترکیه و سپس به اروپا وصل شود. و همچنان با استفاده از شبکه خط آهن ترکمنستان، به خط آهن قزاقستان و سایر کشور های مشترک المنافع اتصال یابد.
    براساس پلان انکشافی خط آهن افغانستان ، در داخل این خط آهن از یک طرف به ولایت هرات و از طریق قندهار به خط آهن پاکستان وصل گردد. و از سوی دیگر با اتصال به ولایات بادغیس ، فاریاب،بلخ و کندز به شبکه خط آهن ازبکستان و تاجکستان وصل گردد.
گزارش: سیدعبدالله سادات

Related Post

Previous
Next Post »

صفحه رسمی فسیبوک نیوز ویم

https://www.facebook.com/newsvim