گروهی از طالبان هرات به حمایت از تاپی به دولت پیوستند

tapi taleban
نیوزویم- هرات: چهارشنبه02حوت1396 / 21فبروری2018
درحالیکه فقط یک روز دیگر به افتتاح پروژه تاپی مانده است؛ یک گروه ده نفرهء طالبان مسلح امروز چهارشنبه به استقبال از افتتاح پروژه تاپی در هرات؛ با سلاح و مهمات دست داشته خود به دولت تسلیم شدند.
جنرال محمد جمعه عدیل فرمانده زون ساحوی 606 انصار در زون غرب میگوید که این گروه از طالبان قبل از این تحت رهبری ملا ایوب در ولسوالی گذره ولایت هرات بر ضد دولت فعالیت داشت که در پی تلاشهای این فرماندهی با دولت یکجا شدند.
با این حال محمد آصف رحیمی والی هرات از حمایت این گروه از طالبان از پروژه تاپی و پیوستن به برنامه صلح استقبال کرد و از فراهم شدن زمینه های اشتغال و فرصت های کاری با آغاز کار پروژه تاپی تاکید کرد.  وی تاکید کرد که امنیت و ثبات زمینه را برای رفاه اجتماعی فراهم می‌کند.
از سوی دیگر ملا محمد ایوب علیزایی فرمانده این گروه هدف از پیوستن گروهش به دولت را حمایت از تحقق پروژه تاپی و قرار نگرفتن آله ء دست کشور های بیگانه عنوان کرد.
ملا ایوب گفت: «ما قبل از این به عنوان یکی از گروه های مخالفین دولت در مربوطات ولسوالی‌های گذره، شیندند، غوریان و کهسان فعالیت داشتیم؛ اما پس از این آماده ء هرنوع خدمت در کنار سایر نیروهای دولتی برای حفاظت از مسیر پایپ لاین گاز تاپی میباشیم».

 
گفته هایی وجود داشت که این گروه از طالبان در نظر داشتند تا در جریان اجرای کار پروژه تاپی در مسیر ولسوالی گذره حملاتی را بر این پروژه اجرا کنند؛ اما این گروه در پی تلاشهای مدیریت استخبارات پولیس زون انصار به صلح پیوستند.
به باور صاحب نظران؛ پیوستن این گروه از طالبان به برنامه صلح؛ آن هم در آستانه افتتاح پروژه تاپی نشان دهنده انزجار مردم از جنگ و خونریزی بوده ؛ و در صورتیکه زمینه کار برای جوانان کشور فراهم شود؛ بدون شک که به جز مشتی افراد خود فروخته دیگر کسی را در جمع گروه های دهشت افگن نخواهیم یافت.
قابل ذکر است که مقامات امنیتی در ولایت هرات از آمادگی های لازم و تدابیر شدید امنیتی برای افتتاح پروژه تاپی با حضور سران چهار کشور عضو ( ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هندوستان) در تمام نقاط ولایت هرات خبر میدهند.
از چند روز به اینسو هیئت بلند پایه نظامی بویژه جنرال مراد علی مراد معین امنیتی وزارت امور داخله برای تدابیر امنیتی در شهر هرات به سر میبرند.
سر از فردا پنجشنبه سوم حوت و جمعه چهارم حوت در شهر هرات رخصتی عمومی بوده و تمام جاده های داخل شهر هرات به روی تردد تمام وسایط نقلیه مسدود خواهد بود.
قرار است پروژه تاپی به روز جمعه افتتاح گردد.
گزارش: سید عبدالله سادات
@newsvim

Related Post

Previous
Next Post »

صفحه رسمی فسیبوک نیوز ویم

https://www.facebook.com/newsvim