Saturday, December 23, 2017

تیرباران دوجوان؛ زخمی شدن چهار پولیس و آتش زدن یک مکتب درپشتون زرغون هرات

نیوزویم- هرات: شنبه 2جدی1396 / 23دسمبر2017
tofangi
طالبان عصر دیروز در ولسوالی پشتون زرغون ولایت هرات دو جوان را از موتر مسافربری پیاده و تیرباران کردند. این گروه همچنان چهار سرباز پولیس را زخمی ساخته و نیز ساختمان ک مکتب را در این ولسوالی انفجار داده اند.
یک منبع امنیتی میگوید که مخالفین دولت در ولسوالی پشتون زرغون عصر دیروز دو جوان هجده و بیست ساله را که با برخی منسوبین امنیتی خویشاوندی داشتند؛ از موتر مسافر بری پیاده کرده و تیرباران کرده اند.با این حال عبدالاحد » ولی زاده» سخنگوی فرماندهی پولیس هرات  میگوید که پس از این واقعه پولیس محلی شامگاه دیروز در منطقه » لنگر و دشت بالای ولسوالی پشتون زرغون » با طالبان درگیر شدند که طی آن سه سرباز پولیس محلی ویک سرباز پولیس ملی زخمی شده و یکعراده رنجر نیز از سوی طالبان به آتش کشیده شده است.
سخنگوی پولیس میگوید که در این درگیری به طالبان نیز تلفاتی وارد شده است.
همچنان منابع دولتی تائید میکنند که طالبان

شلیک راکت کور 5 عضو یک فامیل را به خاک و خون کشید

نیوزویم- فراه: شنبه 2جدی1396 / 23دسمبر2017
RAKET
اصابت یک فیر راکت بر یک منزل مسکونی در قریه شیوان ولسوالی بالابلوک ولایت فراه پنج عضو یک فامیل را به خاک و خون کشیده است.
در این رویداد دو زن جان باخته و دو کودک و یک مرد زخمی شده اند.
همه این قربانیان اعضای یک فامیل بوده اند.
ناصرمهری سخنگوی والی فراه میگوید که این راکت شب گذشته از سوی گروه طالبان در جریان درگیری با قوای دولتی پرتاب شده است؛ اما طالبان گفته اند که راکت بادشده از سوی نیروهای دولتی شلیک شده است.باید گفت این اولین بار نیست که در اثر اصابت راکت های بی هدف به خانه های مردم زنان و کودکان قربانی میشوند؛ بلکه تا کنون بارها شلیک راکت و پرتاب کور کورانه هاوان ها در جریان درگیری میان قوای دولتی و طالبان در نقاط مختلف کشور از مردم ملکی قربانی گرفته است.
هر بار پس از بروز اینگونه حوادث جانبین درگیری یکدیگر را به کشتن مردم ملکی متهم میکنند و از سویی هم دولت در برخی موارد با پرداخت مبلغ ناچیزی به فامیل شهدا و زخمی ها؛ بر این جنایات سرپوش میگذارد.

در شیندند سه طالب ماین گذار کشته و پنج تن زخمی شدند

نیوزویم- هرات: شنبه 02جدی1396 / 23دسمبر2017
SHINDAND
مقامها در ولایت هرات میگویند که هشت طالب مسلح در ولسوالی شیندند ولایت هرات در نبرد با قوای دولتی کشته وزخمی شدند.
جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات میگوید که حوالی ساعت «9» شب گذشته؛ 30 تن از طالبان وابسته به ملا هجرت فرمانده جنگی آن گروه زمانی که قصد داشتند مسیر سرک » سملان چشمه» ولسوالی شیندند را ماین گذاری کنند با گزمه قوای دولتی برابر شدند.وی افزود در نتیجه حمله قوای دولتی بر این گروه، سه طالب کشته و پنج تن دیگر شان زخمی شدند.
سخنگوی والی هرات میگوید که در این درگیری به قوای امنیتی آسیبی نرسیده و همچنان سه حلقه ماین نیز از این مسیر کشف و خنثی شده است.
باید گفت ولسوالی شیندند هرات به دلیل داشتن وسعت زیاد ارضی؛ اخیرا به پنج واحد اداری کوچکتر تقسیم گردیده است اما تا اکنون این واحد ها به فعالیت آغاز نکرده اند.
از همین رو  هنوز هم این ولسوالی که در مسیر بزرگراه هرات-قندهار واقع است شاهد حضور گسترده مخالفین دولت و گواه رویداد های مختلف امنیتی است.

بُرد خبرنگاران هرات از قنسولگری هند

نیوزویم- هرات: شنبه 02جدی1396 / 23دسمبر2017
تیم والیبال خبرنگاران هرات در یک مسابقه دوستانه تیم والیبال قسنولگری هندوستان را سه -یک برد.
WALIBALL
قدیرشاهین خبرنگار و مسئول تیم والیبال خبرنگاران هرات میگوید که هدف از راه اندازی این مسابقه دوستانه؛ ستایش از حمایت وکمک های حکومت ومردم هندوستان برای افغانستان وتحکیم روابط دوستانه بوده است.
به گفته شاهین ؛

پرده برداری از گوشه ای از فساد اداری در معارف هرات

نیوزویم- هرات: شنبه 02جدی1396/ 23دسمبر2017
MAREFهیئت موظف قسمتی از فساد اداری در معارف هرات را کشف نموده و شماری از مقامهای ارشد این اداره را مظنون شناخته است.

با خانواده جان باختگان حادثهء جبرئیل کمک نقدی صورت گرفت

نیوزویم- هرات: شنبه 02جدی1396 / 23دسمبر2017
WALIحکومت وحدت ملی پس از یک حمله ی دیگر ترورستی در شهر هرات؛ کمک های نقدی اش را به خانواده های قربانیان تقدیم کرد.
محمد آصف رحیمی والي ولایت هرات روز شنبه ضمن دیدار با خانواده هاي جان باختگان حادثه ی شام پنجشنبه شهرك جبرييل، مبلغ چهارصد هزار افغانی را برای چهار خانواده کشته شدگان این رویداد اهدا کرد.
در حمله ترورستی شام پنجشنبه (30قوس) به شمول دو خانم چهار تن کشته و شش تن دیگر زخمی شدند.
والي هرات در این دیدار ضمن محکوم نمودن حملهء تروريستي شام پنجشنبه ؛ همچنان مراتب تسليت رييس جمهور ورييس اجراييه کشور را حضور خانواده هاي شهدا ابرازداشت.
جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات میگوید که در برنامه تحویل این کمک ها شماری از مسئولان دولتي ونمايندگان مردم در ولسي جرگه وشوراي ولايتي نیز والی هرات را همراهی می کردند.
آقای فرهاد افزود که برای زخمی شدگان این رویداد نیز مبلغی در نظر گرفته شده است که در آینده به آنها اهدا خواهد شد.
قابل ذکر است که طی بیش از ده سال اخیر یگانه کاری که پس از هر حملهء ترورستی از جانب حکومت مرکزی برای مردم صورت گرفت است؛ توزیع مبلغ ناچیزی ( 100هزار افغانی به هر کشته و 50هزار به هر زخمی) به بازماندگان قربانیان این رویداد ها بوده است.