Music

3/Music/post-grid

Saturday, December 23, 2017

پرده برداری از گوشه ای از فساد اداری در معارف هرات

نیوزویم- هرات: شنبه 02جدی1396/ 23دسمبر2017
MAREFهیئت موظف قسمتی از فساد اداری در معارف هرات را کشف نموده و شماری از مقامهای ارشد این اداره را مظنون شناخته است.
اداره محلی هرات نیز شماری از این مسئولان قبلی و فعلی معارف این ولایت را به ظن فساد گسترده مالی به ارگانهای عدلی و قضائی معرفی کرده است.
هرچند از این افراد نامی گرفته نشده ؛ اما گفته میشود که برخی از مسئولان ارشد و روئسای قبلی و فعلی واحد های کلیدی این اداره شامل افراد دخیل در این فساد میباشند.
جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات میگوید که این افراد مظنون به حیف و میل نمودن میلیون‌ها افغانی پول معلمین و توزیع نمرات زمین به دیگر مسئولان دولتی و افراد زورمند میباشند.
وی افزود هیئتی که از یک‌سال به این‌سو جهت بررسی روند توزیع زمین‌های معلمین در این ولایت کار خود را آغاز کرده بود دریافته است که از مجموع 5 هزار زمین جریب زمین در شهرک معلمین، در توزیع 1500 جریب آن نوعی فساد وجود دارد.
سخنگوی والی میگوید بررسی هیئت همچنان نشان می‌دهد که  حدود 90 میلیون افغانی پول این زمین‌ها حیف و میل شده است و قسمت زیادی از این پول به حساب شخصی افراد واریز شده است.
او میگوید که در آینده نزدیک افراد دخیل در این موضوع پس از ثابت شدن اتهامات از سوی نهاد های عدلی و قضائی ؛ برای مردم معرفی شوند.
با این حال خواسته ی معلمین و نمایندگان شورای ولایتی هرات؛ پیگیری جدی و مجازات متهمین این قضیه میباشد.
قابل ذکر است که موجودیت فساد در وزارت معارف افغانستان و ریاست های آن در سطح ولایات بخصوص هرات یکی از بحث های همیشگی طی بیش از ده سال اخیر بوده است ؛ اما تا کنون کمتر مقام ارشد این نهاد کلیدی به پای میز محاکمه کشانده شده است.
به باور صاحب نظران تا کنون یگانه کاری که در امر بهبود حکومتداری خوب و مبارزه با فساد از سوی حکومت مرکزی صورت گرفته است؛ تغییر و تبدیل نمودن چند مهره های حکومتی  از یک ولایت به ولایت دیگر در بست های مختلف دولتی بوده است.